Ako zbaviť svoju záhradu od krtkov a hrabošov? Vyskúšajte odpudzovač hlodavcov

0
1380
Ľudia vyskúšali množstvo spôsobov, ako sa zbaviť nežiaducich škodcov, ktorí škodia na ich pozemku alebo v záhrade. Či už sú to rastliny, zamerané na odpudenie krtkov, strašiaky zamerané proti vtákom alebo klasické ukladanie pascí a otrávené návnady. No, čo keď je niečo lepšie? Tým môže byť práve odpudzovač hlodavcov. Krtkovia sú slepí a ľudia ich len málokedy môžu vidieť, pretože žijú pod zemou. Sú to mäsožravce, ktoré sa živia chrobákmi, dážďovkami a larvami cikády. Neživia sa žiadnymi rastlinami, no ich extenzívne tunely môžu zničiť trávnik. Hraboše majú zas veľkosť myši a čierny kožuch. Dokážu sa páriť vo veľkých množstvách a občas ich vidieť nad zemou. Tí, ktorí ich už zažili, môžu vidieť ich často používané cesty na trávnikoch. Podobne ako krtkovia, žijú hlavne pod zemou. Sú však bylinožravé a radi si pochutnajú na podzemných častiach rastlín, ako sú korienky. Ako sa ich môžete zbaviť? V praxi sa používajú dva spôsoby, a to odpudzovač krtkov alebo ricínový olej.

Dajte im dávku ricínového oleja

Žiadneho škodca sa nedá kontrolovať ľahko, no môžete vyskúšať aplikovať repelentu založenom na ricínovom oleji určenom pre krtkov a hrabošov. Je dostupný v likvidnej a granulovej forme vo väčšine záhradníckych alebo domácich potrebách. Tento repelent vytvára odpudivý puch vo vašej pôde, ktorý odpudí hlodavce. Ricínový olej neublíži škodcom priamo, no ak aplikujete dostatočne silný koncentrát, malo by ich to poslať do susedovej záhrady. Repelent založený na ricínovom oleji nie je toxický pre ľudí ani zvieratá. Nemôže byť však nahradené s tradičným ricínovým olejom, ktorý je určený pre ľudskú spotrebu. Tento ricínový olej bol spracovaný tak, aby bol bez zápachu. Vy však chcete najsilnejší zápach, aký je len možný. To znamená, že si musíte kúpiť produkt s najvyšším percentom aktívnych ingrediencií a aplikovať ho čo najviac. Existuje však ešte jeden účinný (a niekedy účinnejší spôsob) a ním je plašič krtkov, ktorý predstavuje efektívny a humánny spôsob, ako odplašiť hlodavce z vašej záhrady.

Použite odpudzovač krtkov

Krtkovia pod trávnikmi občas spôsobujú úhyn vegetácie. Regulovanie krtkov nie je vždy najhumánnejšie. Napr. tabletky obsahujúce fosfid hlinitý sú niekedy umiestnený v tuneloch krtkov, kde sa premenia na fosfidový plyn, ktorý otrávi krtkov. Preto sa odporúča použiť odpudzovač hlodavcov, ktorý sa taktiež zameriava aj na krtkov. Prevencia je často lepšia než „liek“ a moderné odpudzovače sú v porovnaní s tradičnými postupmi humánnejšie zariadenia. Odpudzovače emitujú vibračný zvuk v určenom okruhu, v závislosti od pôdy, ktorý bude pre krtkov alebo hraboše natoľko nepríjemný, že sa od neho budú chcieť vzdialiť čo najviac.