Praktické rady, ako sa koncentrovať pri učení   

0
1077
Čaká vás skúškové obdobie a už teraz viete, že to bude skutočný boj? Alebo sa len potrebujete naučiť prejav, ktorý prednesiete pri nejakej príležitosti, no učenie nie je práve váš koníček? S našimi radami sa vydržíte učiť dlhšie a efektívnejšie!

Stará dobrá klasika – nápoje na povzbudenie

Ak viete, že vás čaká dlhé učenie, rozhodne majte po ruke kávu, prípadne kvalitný zelený čaj. Samozrejme, užívajte ich v rozumnej miere! Pomôcť môžu aj rôzne výživové doplnky, ktoré začnete užívať napríklad pred začiatkom skúškového obdobia. Odporúča sa ginko biloba, ktoré zlepšuje koncentráciu a pamäť.

Eliminujte všetko, čo vás rozptyľuje

Pri učení sa venujte len učeniu! Vypnite televíziu, odložte smartfón, schovajte svoju obľúbenú knihu… jednoducho sa nenechajte rozptyľovať. Nie je nič horšie, ako pri učení každú chvíľku nakúkať na sociálnu sieť. Stratíte tak množstvo času a nič sa nenaučíte.

Vytvorte si na učenie ideálne podmienky

Niekto potrebuje absolútne ticho, iný uvíta jemnú hudbu. Každému pri učení vyhovuje čosi iné. Ak to potrebujete, zatvorte za sebou dvere a požiadajte ostatných členov rodiny, aby vás nerušili. Alebo sa učte v knižnici, v parku, v kaviarni… tam, kde vám to najviac vyhovuje. Jednoducho si vytvorte podmienky, ktoré sú pre vás na učenie ideálne.

Dajte si sprchu

Ak sa pri učení cítite naozaj unavení, doprajte si osviežujúcu sprchu. Doslova vás preberie a nakopte telo aj mozog. Po takejto osviežujúcej prestávke sa budete cítiť ako znovuzrodení.

Stanovte si ciele

Ak toho máte naozaj veľa, učivo si rozdeľte do niekoľkých dní. Dobre si rozplánujte, čo v ktorý deň sa hodláte naučiť. A svoj plán aj dodržiavajte! Potom, ako čiastkové ciele splníte, sa budete cítiť omnoho lepšie a budete mať dobrý pocit z toho, čo všetko ste sa už naučili a ako dobre vám to ide.

Snažte sa nevynechávať prednášky

Aj keď to vždy nie je možné, snažte sa absolvovať čo najviac prednášok. Jednoduchšie sa totiž naučíte učivo, ktoré ste už počuli, bolo vám vysvetlené a pochopili ste ho. Plusom pri učení sú aj vlastné poznámky. Možno to bude znieť veľmi jednoducho, no dôležité je v prvom rade pochopiť samého seba. Teda zistiť, aký štýl učenia vám vyhovuje a ako vám to ide najlepšie! Keď si nájdete vlastný systém učenia, budete omnoho efektívnejší.