Dobré rady pri kúpe nehnuteľnosti

0
916
Kupujete nehnuteľnosť? Ak nie ste realitný maklér, je dosť možné, že je to pre vás prvý a posledný krát v živote. Kúpa nehnuteľnosti predsa nie je každodenná záležitosť. A preto je pochopiteľné, ak je táto oblasť pre vás veľkou neznámou a potrebujete poradiť. Na čo by ste si mali dávať pozor, aby ste nehnuteľnosť kúpili úspešne a bez rôznych problémov?

Spravte si dostatočný prehľad o cenách

Pozrieť si jednu nehnuteľnosť a hneď kývnuť na navrhovanú cenu, by bolo veľkou chybou. Ceny sú totiž nadhodnocované aj z dôvodu, aby bolo z čoho „zbíjať“. Urobte si teda dostatočný prehľad o tom, ako to aktuálne na trhu s nehnuteľnosťami vyzerá. Porovnajte si viacero nehnuteľností podobných tej vašej, ktorú ste si vybrali. Samozrejme, že cena sa bude líšiť. Závisí totiž od mnohých faktorov ako je stav, vek, zariadenie, či lokalita, v ktorej sa nehnuteľnosť nachádza. Ak ale napríklad kupujete 4 izbový byt, jeho cena by mala byť aspoň v podobných hladinách, ako sú ceny rovnako veľkých bytov v tej istej lokalite.

Poriadne si overte stav nehnuteľnosti

Jednoduchá obhliadka často krát nestačí. Najmä v prípade, ak ste absolútny laik. Mnohé chyby totiž môžu byť vašim očiam ukryté. Nezaškodí teda, ak si na obhliadku prizvete niekoho, kto sa vyzná a dokáže vás upozorniť na to, čo si vy možno nevšimnete. Neváhajte sa pýtať na vek nehnuteľnosti, technický stav rozvodov, zateplenie, či stav strechy, ak sa jedná o rodinný dom. Nie vždy vám musia byť podané pravdivé informácie. Preto majte oči otvorené, všímajte si detaily a nehanbite sa nazrieť aj za nábytok. Môžete tak odhaliť chyby ako napríklad vlhkosť stien, či praskliny v múroch.

Nehnuteľnosť si preverte aj „na papieri“

Ak sa pre nejakú nehnuteľnosť nakoniec rozhodnete, dôkladne si overte aj jej právny stav. Informácie máte verejne dostupné na webe katasterportal.sk. Zadajte meno súčasného vlastníka (predávajúceho) a katastrálne územie, v ktorom sa nehnuteľnosť nachádza. Môžete si tak pozrieť výpis z listu vlastníctva a overiť si, či nehnuteľnosť skutočne patrí človeku, ktorý ju predáva. Zároveň si nezabudnite skontrolovať, či na nehnuteľnosti neviaznu ťarchy. Môže ísť o rôzne exekučné záložné práva, záložné práva v prospech banky, vecné bremená a podobne. Všetky tieto informácie nájdete na spomínanom webe, prípadne navštívte kataster osobne a o informácie požiadajte. Ak vám tieto údaje nič nehovoria, neváhajte využiť služby realitného makléra. V obore sa vyzná a bude vám vedieť poradiť. Aj keď mu budete musieť zaplatiť určitú províziu, budete mať istotu, že kúpa prebehne bez problémov. Myslite na to, že sa jedná o obrovskú investíciu. Nechcete predsa naletieť podvodníkom a prísť nielen o budúce bývanie, ale najmä o vaše peniaze. Opatrnosť sa teda pri kúpe nehnuteľnosti určite oplatí!