Vedci vyvinuli kvapky na šedý zákal

0
3194
Pre väčšinu ľudí sú fungujúce zmysli samozrejmosťou, no ak o niektorý z nich prídeme, skomplikuje nám to celý život. Aj napriek tomu, že veda neustále postupuje vpred, vedcom sa ešte nepodarilo nájsť liek na všetko. Dobrou správou sú ale kvapky na šedý zákal, ktorým trpia milióny ľudí.

Zabudnite na operáciu, riešením je nový liek

Poruchy zraku má na našej planéte takmer 300 miliónov ľudí. Každý z nich má iný príbeh a iný problém, no s jedným z nich sa dá vďaka vede lepšie bojovať. V prípade šedého zákalu bol donedávna možnosťou liečby len finančne náročný chirurgický zákrok, v dôsledku čoho sa nemôže liečiť obrovské množstvo ľudí po celom svete. Problém majú najmä ľudia z rozvojových krajín, kde je prístup k základnej zdravotnej starostlivosti stále minimálny a možnosti na zlepšenie sú veľmi malé. Ak by sme sa pozreli konkrétne na Slovensko, tak šedý zákal sa týka každého druhého človeka staršieho ako 65 rokov. Našťastie, vedci vyvíjajú stále niečo nové a tým americkým sa podarilo vyvinúť kvapky, ktoré vedia zákal rozpustiť. Ešte stále ich ale nie je možné používať, pretože sú predmetom štúdií a v prípade úspechu sa dostanú na trh. Aj napriek tomu, že sa k nim ľudia momentálne nedostanú, je to obrovský krok vpred a je zrejmé, že nám v prípade šedého zákalu svitá na lepšie časy.

Z čoho ich vyvinuli?

Šedý zákal vzniká v dôsledku skryštalizovania bielkovín v oku, ktoré sa poukladajú vedľa seba, čím vytvoria mliečnu vrstvu brániacu videniu. Lekári a ani vedci ešte nezistili, prečo vlastne proteíny takýmto spôsobom kryštalizujú a prečo sa vlastne šedý zákal v oku tvorí. Táto problematika je skúmaná už dlhšiu dobu a vďaka nápadom a teóriám z minulosti sa podarilo vyvinúť spomínané očné kvapky. Tie sú vytvorené na základe steroidu známeho ako lanosterol, ktorý sa v tele vyskytuje prirodzene. Ak sa pozrieme na kritérium lanosterol cena zistíme, že ide o veľmi nákladnú látku, ktorú využívajú rôzne laboratóriá, výskumné a vývojové organizácie. Zakúpiť ju je možné v internetovom obchode alchimica, ktorý sa venuje distribúcii farmaceutických látok, chemikálií, doplnkov stravy a prísad do potravín už od roku 1996. V rámci sortimentu ponúka obchod 60 000 položiek, kde si každý záujemca nájde to, čo potrebuje. V ponuke je aj salbutamol, ktorý je základom pre liek na problémy s dýchaním. Ak sa pozrieme na salbutamol cena zistíme, že nie je taký nákladný, ako lanosterol alebo iné chemické látky.