Sú snehové reťaze naozaj potrebné?

0
1298
Zákon, ktorý platí každý rok od 1. novembra do 31. marca, nám udáva podmienky využívať výbavu zimných pneumatík, aj keď pre väčšinu z nás je to už samozrejmosťou. Pri cestách do hôr sa nám však môžu prihodiť situácie, v ktorých by nám zimné pneumatiky bohužiaľ nestačili a bolo by potrebné obrátiť sa na snehové reťaze.

Prečo mať snehové reťaze pri sebe?

Použitie snehových reťazí je čisto len na vašom rozhodnutí, okrem miest s dopravným označením. Presne z tohto dôvodu mnoho vodičov túto účinnú pomôcku zanedbáva a dostáva sa tak do nepríjemných situácií. Pri dovolenkách do hôr by vám však nemali chýbať, keďže súvislé vrstvy snehu alebo ľadu sa môžu ocitnúť kdekoľvek na vozovke. A keďže je dopravné označenie pre použitie snehových reťazí prenosné, môžete čeliť pokute, ak vám tieto reťaze chýbajú. Pri nasadených reťaziach môžete ísť maximálne rýchlosťou 50 km/hod. Reťaze vám umožnia prejsť cez náročnejší terén, teda napríklad vozovku pokrytú snehom. Samozrejme, závisí to aj od typu vozidla, ktoré riadite, a takisto aj od typu reťazí, ktoré používate. Či už sú to obyčajné kovové reťaze, reťaze na SUV 4×4, alebo reťaze na dodávky a iné vozidlá. Okrem toho, že vám reťaze pomáhajú pri zvládaní náročného terénu, zlepšujú aj brzdnú dráhu, ktorá je o niekoľko centimetrov kratšia. Lepšie je taktiež aj manipulovanie vozidla.

Používanie reťazí

Reťaze je potrebné zložiť z pneumatík vtedy, kedy sa vozovka stane opäť prejazdnou. Pokiaľ by ste tak neurobili, reťaze by mohli zničiť nielen vozovku, ale aj pneumatiky vozidla. Taktiež je potrebné počas používania kontrolovať, či sú reťaze správne upevnené. Pred kúpou si však veľmi dobre rozmyslite, aký typ si zadovážite. Treba zvažovať to, koľkokrát budú vôbec používané. Ak cestujete za snehom kľudne aj niekoľko krát do roka, je rozumné do tejto záležitosti investovať. Drahšie, a teda aj kvalitnejšie reťaze spočívajú nielen v materiálových rozdieloch, ale často majú aj schopnosť samonavíjania alebo samonapínania. Taktiež sa začínajú používať aj textilné reťaze, s ktorými sa dá naozaj veľmi jednoducho manipulovať.