Správna starostlivosť o lyžiarsku bundu predĺži jej životnosť

0
1363
Kvalitná lyžiarska bunda predstavuje vysokú investíciu na niekoľko rokov, možno až desiatok rokov. Ako sa o zimné bundy správne starať? Nosiť lyžiarske bundy jednu alebo dve sezóny sa určite neoplatí. Nečistoty na lyžiarskej bunde môžu ovplyvniť aj funkčnosť materiálov bundy. Vedeli ste, o tom? Pravidelná starostlivosť o lyžiarsku bundu, vám pomôže udržať jej nepremokavé a priedušné vlastnosti. Rovnako sa budete cítiť príjemne a sviežo vďaka čistote a vôni. Ak chcete bunde dopriať špičkovú starostlivosť, prečítajte si náš článok.

Zoznámte sa s materiálom

Lyžiarske bundy sú vyrobené z technických tkanín, ktoré by sa nikdy nemali prať pomocou bežného saponátu a aviváže. V pracom prostriedku sa totiž nachádzajú chemikálie, ktoré môžu rozkladať zloženie vlákien. Tiež dokážu odstraňovať tkaninu z nepremokavej vrstvy látky. Vždy používajte pracie prášky, gély a aviváže špeciálne navrhnuté pre technické odevy.

Pranie lyžiarskej bundy v pračke

 1. Pred praním bundy vždy zapnite všetky zipsy a gombíky. Vrecká určite skontrolujte, musia byť prázdne.
 2. Aby ste sa ubezpečili, že vaša pračka neobsahuje žiadne nevhodné zvyšky pracích prostriedkov alebo aviváže, dôkladne vyčistite priehradku, do ktorej prášok patrí.
Občas je potrebné pustiť pračku naprázdno, aby sa vyčistila.
 1. Nalejte správne množstvo prášku či gélu do priehradky na prací prostriedok. Neperte súčasne viac ako dva odevy.
 2. Lyžiarske oblečenie nekombinujte s iným druhom prádla.
 3. Do pripravenej pračky vložte lyžiarsku bundu.
 4. Pračku zapnite na cyklus prania pri približne 30 stupňoch. Nezabudnite si vždy prečítatať podrobné informácie o starostlivosti na štítku konkrétnej lyžiarskej bundy.
 5. Po umytí nechajte bundu vyschnúť na vzduchu. Niektoré lyžiarske bundy môžete sušiť aj v sušičke prádla. Všetko však závisí na konkrétnom výrobku a pokynoch výrobcu.
Nikdy bundu nevešajte na zdroj tepla. Mohlo by dôjsť k poškodeniu nepremokavej a priedušnej vrstvy.

Ručné pranie lyžiarskej bundy

Niektoré bundy musíte prať len v rukách. Praním v pračke sa totiž môžu rýchlejšie opotrebovať a stratiť svoju funkčnú vrstvu. Aký je postup ručného prania?
 1. Skontrolujte, či vo vreckách bundy nie je nič.
 2. Naplňte umývadlo alebo misku studenou vodou a zmiešajte s príslušným množstvom čistiaceho prostriedku.
 3. Opláchnite lyžiarsku bundu aspoň dvakrát, aby ste sa uistili, že ste vyprali všetok čistiaci prostriedok.
 4. Bundu jemne vyžmýkajte. Neskrúcajte ju.
 5. Nechajte voľne vyschnúť.