7 zaujímavých faktov o Slovensku

0
1495
Chystáte sa v najbližšom období privítať návštevu zo zahraničia? Iste uvažujete o tom, aké krásy našej krajiny by ste zahraničným turistom mohli ukázať a ako predstaviť Slovensko v čo najlepšom svetle. Možno vám k tomu pomôže týchto 7 zaujímavých faktov o našej krásnej krajine.
  1. Na Slovensku je viac ako 7000 jaskýň
Verili by ste tomu? Naša malá krajina sa môže pýšiť obrovským počtom jaskýň. Je ich až 7014, pričom sprístupnených je len 60. Najviac sa ich nachádza v Slovenskom raji, Slovenskom krase, Spišsko-gemerskom krase a v Nízkych Tatrách. Zaujímavé je napríklad to, že jedinou aragonitovou jaskyňou v Európe je práve tá naša – Ochtinská aragonitová jaskyňa. Za zmienku stojí aj Krásnohorská jaskyňa, v ktorej sa nachádza Kvapeľ rožňavských jaskyniarov vysoký 33m. Patrí k najväčším kvapľom sveta.
  1. Máme najvyšší počet hradov a zámkov na obyvateľa
Zo 180tich hradov sa na Slovensku zachovalo len 120, pričom mnohé z nich sú iba zrúcaniny. Viaceré však turisti stále môžu obdivovať. Pokiaľ ide o zámky a kaštiele, tých je na Slovensku 425. K turisticky najpopulárnejším patrí nepochybne Oravský, Bratislavský a Trenčiansky hrad, či Bojnický zámok. Spomenúť treba tiež Spišský hrad, ktorý patrí k najväčším hradom Strednej Európy a bol zaradený do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.
  1. Najvyššia produkcia automobilov
Od krás našej krajiny prejdeme k priemyslu. Svetové prvenstvo držíme v počte vyrobených automobilov na jedného obyvateľa. V roku 2018 u nás bolo totiž vyrobených až 198 áut na 1000 obyvateľov. K najväčším slovenským automobilkám patrí bratislavský Volkswagen, trnavský PSA Peugeot Citroën alebo žilinská KIA Motors.
  1. Prvá rezervácia ľudovej architektúry na svete
Vôbec prvou rezerváciou ľudovej architektúry na svete je drevená dedinka Čičmany, ktorá sa nachádza v podhorí Strážovských vrchov. Do historickej pamiatkovej zóny tu patrí viac ako 130 domov. Charakteristické sú svojimi bielymi ornamentmi zdobenými stenami. Turisti tu môžu vidieť, ako žili, pracovali, či obliekali sa naši predkovia.
  1. Zaujímavá poloha Bratislavy
Slovensko drží prvenstvo aj čo sa týka polohy nášho hlavného mesta. Bratislava je totiž jediné hlavné mesto na svete, ktoré leží na hraniciach a susedí rovno s dvomi krajinami – Rakúskom a Maďarskom. Do Viedne to majú Bratislavčania skutočne blízko, len 60 kilometrov.
  1. Geografický stred Európy
Aj keď podľa rôznych výpočtov si geografický stred Európy privlastňuje viacero štátov, jeden z nich sa nachádza aj na Slovensku. Podľa výpočtov z roku 1815 je miesto stredu Európy v dedinke Kremnické Bane, a to priamo v Kostole sv. Jána Krstiteľa.
  1. Bohaté zdroje minerálnych vôd
Slovensko je mimoriadne bohaté na zdroje minerálnych vôd a na termálne pramene. Tie sa u nás využívajú nielen na rekreačné, ale aj na liečebné účely. Mnohé slovenské kúpele sú svetoznáme a hojne navštevované turistami zo zahraničia. Ide napríklad o kúpele v Piešťanoch, či Trenčianskych Tepliciach. To iste nie je všetko, čo naše malebné Slovensko ponúka. Okrem pestrej a rozmanitej prírody sa môžeme pýšiť krásnymi historickými mestami, malebnými dedinkami a v neposlednom rade aj, podľa niektorých tvrdení, najkrajšími ženami sveta!