5 tipov, ako zaujať na pracovnom pohovore

0
1722
Byť dlhší čas bez práce, najmä ak ste v produktívnom veku, určite nie je nič príjemné. Hlavne ak si prácu intenzívne hľadáte, no pracovné pohovory končia pre vás vždy neúspechom. Nezúfajte. Chyba nemusí byť vo vašich schopnostiach a znalostiach. Možno sa len nesprávne prezentujete, a tak je uprednostnený vždy iný kandidát. Ako sa správať a vystupovať na pracovnom pohovore, aby ste zaujali? Prinášame vám zopár tipov.
  1. Prvý dojem je dôležitý
Myslíte si, že nezáleží na tom, ako vyzeráte? Že to podstatné sú predsa vaše schopnosti? Máte pravdu. No prvý dojem je nesmierne dôležitý! A to najmä v prípade, ak sa chystáte na pohovor do vyšších funkcií. V tom prípade (ale nielen vtedy), je výzor podstatný. Na pracovný pohovor sa vždy vkusne oblečte. Odev má byť konzervatívny a pokiaľ ide o dámy, určite nie vyzývavý. Nezabudnite tiež na výraz tváre. Pozitívni ľudia zanechávajú lepší dojem. Preto sa usmievajte. Neuhýbajte očami a udržiavajte očný kontakt.
  1. Buďte pripravení
Mnohí uchádzači prichádzajú na pracovný pohovor a pritom ani poriadne nevedia, o akú funkciu a v akej firme sa uchádzajú. Preto si pred pohovorom zistite čo najviac dostupných informácií nielen o spoločnosti, ale aj o obsadzovanej pozícii. Dáte tým najavo, že sa o prácu skutočne zaujímate.
  1. Odpovedajte jasne a priamo
Na väčšine pracovných pohovorov sú kladené podobné otázky. Ide o otázky typu: „Prečo chcete pracovať práve pre nás?“ Prípadne: „Aké sú vaše silné stránky?“ Ak ste absolvovali viacero pohovorov, zrejme už tieto otázky poznáte. Ak nie, na webe nájdete množstvo príkladov otázok, ktoré personalisti často na pohovoroch kladú. Pripravte si teda odpovede vopred a na pohovore sa budete cítiť viac v pohode.
  1. Pýtajte sa!
Ak dostanete priestor na otázky, nezostávajte ticho. Pýtajte sa na to, ako vyzerá bežný pracovný deň v spoločnosti, aká by bola náplň vašej práce, aký kolektív vo firme pracuje a podobne. Otázky si takisto vopred pripravte, aby ste neostali na pohovore zaskočení.
  1. Povedzte o sebe čo najviac
Pracovný pohovor je to správne miesto a správny čas na vašu prezentáciu. Ak chcete zaujať, nezabudnite sa pochváliť už dosiahnutými úspechmi. V prípade, že ešte nemáte prax, spomeňte zaujímavé školské projekty a aktivity, prípadne hobby, ktoré súvisí s pracovnou pozíciou. Ale pozor! Nezabudnite na to, že prehnane sebavedomých uchádzačov personalisti príliš neobľubujú. Zdravé sebavedomie je však namieste. A dobrá rada na záver. Nepýtajte sa hneď na to, aké výhody a benefity vám práca vo firme prinesie. Nemajte prehnané očakávania a finančné nároky, ktoré nezodpovedajú pracovnej pozícii, či vašim schopnostiam.