Netradičné európske stavby. Už ste ich videli?

0
1388
Patríte k fanúšikom mestskej turistiky a obdivovateľom architektúry? Potom sa vám už možno podarilo, pri cestách po európskych metropolách, zahliadnuť niektorú z nasledujúcich netradičných a mimoriadne zaujímavých stavieb. Ak nie, neváhajte ich navštíviť! A možno v nasledujúcom zozname zaujímavých stavieb nájdete aj inšpiráciu pre svoj ďalší výlet.

Tančící dům, Praha

Začneme u našich západných susedov, v Českej republike. Známy Tančící dům, stojaci na brehu rieky Vltava, slúži ako administratívna budova, kaviareň a reštaurácia. Pôvodne tu stál obytný činžiak, ktorý bol zbombardovaný a zničený koncom II. Svetovej vojny. Novú podobu dostal v 90tych rokoch 20. storočia. A čo vlastne Tančící dům zobrazuje? Ide o súsošie tanečného páru Freda Astaira a Ginger Rogersovej, pričom betónový dom zobrazuje Freda a sklenený zas Ginger.

Gaudího stavby v Barcelone

Pokiaľ ide o netradičné stavby, Barcelona sa môže popýšiť hneď niekoľkými. Všetky má na svedomí, ako inak, Antoni Gaudí. Vidieť musíte určite barcelonskú dominantu – katedrálu Sagrada Familia. Za návštevu stoja aj domy Casa Batló a Casa Miló, či netradičný Park Guell. Všetky tieto stavby sú charakteristické absenciou pravých uhlov.

Bullring, Birmingham

Ak ste už boli v anglickom Birminghame, nákupné centrum Bullring ste určite nevynechali. Stavba je zaujímavá najmä svojou netradičnou fasádou, ktorá je tvorená z obrovského množstva malých guľôčok. Zaujímavé je, že túto stavbu navrhol český architekt Jan Kaplický. Aj keď vyzerá naozaj netradične, podľa niektorých názorov patrí k najškaredším budovám Veľkej Británie.

Zakrivený dom, Sopot

V poľskom meste Sopot sa nachádza stavba, ktorá pripomína chalúpku z rozprávky. Jej architekt Szotynscy Zaleski sa pri tvorbe naozaj inšpiroval ilustráciami pre deti. V Zakrivenom dome sa nachádzajú rôzne turistické obchody, kaviarne, reštaurácie a atrakcie. Stavba patrí k najznámejším a turistami najnavštevovanejším v Poľsku.

Múzeum umení, Graz

V meste Graz v Rakúsku sa nachádza stavba, ktorá pôsobí futuristicky a je naozaj neprehliadnuteľná. Vznikla v roku 2003, ako súčasť projektu Európske hlavné mesto kultúry. Múzeum umení vystavuje najmä moderné umelecké exponáty.

Motýlí dom, Bratislava

Jednu architektonickú zaujímavosť máme aj v našom hlavnom meste. Ide o Motýlí dom, ktorý sa nachádza neďaleko hlavnej železničnej stanice. Upúta už na prvý pohľad, a to svojou netradičnou pestrofarebnou fasádou. Známy je tiež pod názvom Hotel Galéria a slúži ako ubytovacie zariadenie. Motýlí dom sa dostal dokonca aj na zoznam najbizarnejších stavieb sveta, kde obsadil 45. miesto. Mnohé z týchto zaujímavých stavieb sa nachádzajú blízko našich hraníc. Ak teda túžite po nevšednom zážitku a chcete vidieť čosi skutočne zaujímavé, tieto budovy vám odporúčame.