Štvorkolky – tipy pre jazdcov začiatočníkov

0
1411
Štvorkolky - tipy pre jazdcov začiatočníkov
Štvorkolky - tipy pre jazdcov začiatočníkov
Ak ste si z ponuky štvorkoliek práve vybrali svoj vysnívaný model, iste už máte malý prehľad o ich jazdných vlastnostiach alebo technických parametroch. Možno však netušíte, čo všetko vás so štvorkolkou ešte čaká. Nehovoríme tu o jedinečnej zábave, ale o tom, že budete musieť nájsť miesta, kde svojho nového tátoša smiete prevetrať.

Po kúpe štvorkolky

Je jedno, či ste si vybrali štvorkolku športovú, pracovnú, alebo nákladnú. Všetky typy štvorkoliek majú veľa výhod a prinesú vám buď kopec zábavy, ale vám pomôžu pri práci okolo domu. Samozrejme, že na štvorkolke nemôžete jazdiť len tak. Je potrebné, aby ste vlastnili vodičský preukaz. Stačí vám ten istý, ktorý máte na osobný automobil. Ak nebude vaša štvorkolka len zavretá v garáži alebo sa s ňou nebudete prevážať len na záhrade, musíte ju ako automobil prihlásiť na dopravnej polícii. Dostanete poznávaciu značku, budete chodiť na pravidelné technické kontroly a miniete nejaké to euro na povinnom zmluvnom poistení. Toto isté platí aj v prípade, že sa rozhodnete pre zimné varianty štvorkoliek t.j. pre snežné skútre Lynx. Pri každej jazde so štvorkolkou si nezabudnite so sebou vziať reflexnú vestu a lekárničku. Oblečenie na štvorkolku necháme na vás, ale najpraktickejšie je zvoliť oblečenie určené pre motorkárov. Komfortne sa budete cítiť v praktickej textilnej kombinéze. Nikdy nezabudnite na ochrannú helmu a okuliare. Štvorkolky dokážu jazdiť veľmi rýchlo a ich svižnosť nabáda jazdca ku krkolomným kúskom. Preto sú ochranné prvky naozaj dôležité.

Kam so štvorkolkou

Možno vás so štvorkolkou bude lákať nebezpečný terén. Pozor však na to, aby nebol v chránenom území. Zároveň je lepšie vsadiť na čestnosť a vypýtať si na jazdu povolenie od majiteľa pozemku. Inak sa vám niekoľko minútová jazda môže naozaj predražiť. Našťastie aj na Slovensku už pribúdajú vybudované trasy pre štvorkolky. Ak vám nebudú stačiť, vyberte sa k našim českým susedom, ktorí sú v tomto smere na míle pred nami. Jazda po vyhradenom úseku nie je vôbec nudná. Je vytvorená tak, aby ste si na nej užili skoky, ostré zákruty i bahenný kúpeľ. S výkonnejšími, rýchlejšími a hlavne homologizovanými strojmi si môžete zajazdiť dokonca po diaľnici. Štvorkolke nerobia problémy ani dlhšie trasy, ale pripravte sa na neobvyklé riadenie, ktoré sa nedá s automobilom porovnať.