Stierače fungujú? Ako sa starať o stierače nielen v zime

0
1135
Stierače fungujú? Ako sa starať o stierače nielen v zime
Stierače fungujú? Ako sa starať o stierače nielen v zime
Nevšímame si ich a nevenujeme im pozornosť. Väčšinou si na ne spomenieme až pri silnom lejaku. Reč je o stieračoch, ktoré sú pre bezpečnosť jazdy veľmi dôležité. Neslúžia na odpratávanie nečistôt z predného skla. Ich funkcia je zabezpečiť šoférovi dobrú viditeľnosť. Nestačí byť videný, musíte aj dobre vidieť. V zimnom období by ste sa o stierače mali starať o niečo viac ako v lete.

Stierače nie sú škrabka na ľad

Iste by ste svoje zimné pneumatiky nevystavili jazde po klincoch. Tak prečo používate stierače na oškriabane námrazy zo skla? Tomuto neduhu holduje väčšina šoférov, ktorí sú príliš leniví na to, aby ľad očistili škrabkou. Uvedomte si, že takýmto zaobchádzaním so stieračmi ich raz dva zničíte. Okrem ľadu ich ničí tiež odstraňovanie popadaného lístia alebo nánosu prachu s pieskom. Stierače sú skonštruované tak, aby mohli stierať kvapalinu a nie tuhé látky. Už najmenšie narušenie gumičiek stieračov znamená vznik prasklín, ktorých prítomnosť si uvedomíte počas prvého dažďa alebo snehovej metelice. Stierače nebudú dážď stierať rovnomerne, na skle budú vznikať šmuhy a vy stratíte očný kontakt s vozovkou. Aj sekunda zhoršeného výhľadu môže znamenať kolíziu.

Toto spravte ihneď po vypnutí motora

Stierače síce nie sú drahé, ale napriek tomu by ste sa mali starať o ich kondíciu. Veď ani najlacnejšie pneumatiky nenecháte bez dofúkania alebo očistenia. Neexistujú síce testy stieračov ako napríklad test zimných pneu, ale existuje sedliacky rozum. Tento rozum jasne káže, že v zime ochránite stierače tak, že ich po vypnutí motora odklopíte od skla. Niektorí šoféri sa spoliehajú na rozmrazovač skiel. Rozmrazené sklá však nie sú zárukou, že sa gumy stieračov odlepili od skla. V zime stieračom pomôžete tiež tak, že budete pravidelne doplňovať do odstrekovačom nemrznúc zmes. V žiadnom prípade nepoužívajte letnú kvapalinu alebo nedrhnite sklá nasucho.

Kedy je nutné stierače vymeniť

Odborníci radia, že stierače je dobré vymieňať pred sezónou t.j. pred zimou a na jar. Ak ste však so stieračmi nezaobchádzali šetrne, budete ich musieť vymieňať častejšie. Vždy, keď začnú na skle robiť šmuhy alebo nezotierajú vodu rovnomerne, je čas na ich výmenu.