Informácie, ktoré sa vám budú hodiť pred kúpou štvorkolky

0
813
Informácie, ktoré sa vám budú hodiť pred kúpou štvorkolky
Informácie, ktoré sa vám budú hodiť pred kúpou štvorkolky
Rozhodli ste sa, že váš vozový park obohatíte o štvorkolku? Rozhodli ste sa správne. So štvorkolkou si užijete zábavu, adrenalín, a ak si kúpite pracovný model, tak vám práca v záhrade pôjde od ruky. Ešte pred tým, ako vstúpite do obchodu so štvorkolkami alebo na jednu kliknete na internete, mali by ste sa oboznámiť so základnými informáciami, ktoré vám jej výber i prevádzku uľahčia.

Výber vám uľahčí rozhodnutie, kde chcete štvorkolku využívať

Keď si kúpite trojkolky, tak viete, že ich budete využívať na jazdu po vozovkách. So štvorkolkami to nie je až tak jednoduché. Existujú totiž tri základné typy týchto vozidiel. Ide o štvorkolku športovú /quad/, pracovnú inak nazývanú úžitkovú /ATV/ a štvorkolku nákladnú /UTV/. Už samotné názvy dávajú tušiť, na aké účely sa dané modely dajú využiť.
  • Športová štvorkolka je výkonnejšia a ľahšia ako ostatné varianty. Vďaka týmto vlastnostiam je stvorená na svižnú, rýchlu a adrenalínovú jazdu. Pohon má táto štvorkolka na zadných kolesách a jej nízka výška umožňuje dynamickú jazdu na pretekárskych dráhach i mimo nich. Pre maximálny pôžitok z jazdy vám odporúčame kúpiť športovú štvorkolku s manuálnou prevodovkou.
  • Pracovná štvorkolka je omnoho robustnejšia a zväčša sa pýši pohonom na všetkých štyroch kolesách. Je teda jasné, že má väčšiu silu a môže kadečo uviesť alebo spraviť veľa práce okolo domu. Vďaka redukcii sa s ňou dostanete cez rôzny terén. Pomocou prídavných poľnohospodárskych zariadení sa zmení pracovná štvorkolka napríklad na kosačku alebo pluh.
  • Nákladná štvorkolka sa podobá na traktor, riadi sa pomocou volantu, jazdci sú chránení kabínou a v zadnej časti je umiestnená korba na prevoz nákladu.

Bez vodičského oprávnenia štvorkolku nesmiete riadiť

Ovládať štvorkolky je síce jednoduché, ale na ich riadenie potrebujete vodičské oprávnenie typu B. Okrem toho je potrebné myslieť na to, že ak so štvorkolkou vyrazíte na cesty, je nutné stroj poistiť. Neobídu vás ani technické kontroly a platenie povinného zmluvného poistenia. A ako je to s jazdením po diaľnici? So štvorkolkou smiete aj na diaľnicu, ale len za predpokladu, že je model homologizovaný a zvládne vyššiu rýchlosť. Varujeme vás však, že v zákrutách sa potrápite, a preto si štvorkolku užívajte radšej pri skokoch vo vlnitom teréne. Nezabudnite ani na bezpečnosť a počas športovej jazdy si oblečte kombinézu a na hlavu nasaďte prilbu.