Polohovateľný či pevný? Poradíme vám pri výbere roštov do postele

0
1074
Polohovateľný či pevný? Poradíme vám pri výbere roštov do postele
Pred kúpou matraca vás čaká jedna veľmi dôležitá úloha. Je ňou výber roštu do postele. Myslíte si, že na rošte nezáleží? Záleží, a to veľmi. Tak ako nemôže byť obraz bez rámu, tak nemôžete k rámu postele kúpiť nevyhovujúci rošt. Rošt je vlastne podložkou matraca a podľa jeho kvality sa bude odvíjať aj kvalita vášho spánku.

Ktoré typy roštov poznáme

Vo svete roštov budete mať naozaj z čoho vyberať z hľadiska pevnosti, materiálu i špeciálnych funkcií. Rošty sa delia na polohovateľné, pevné, výklopné, latkové, tanierové a lamelové. Latkové alebo pevné rošty sa už skoro nevyužívajú kvôli svojej prílišnej tvrdosti a nemožnosti vetrania matraca. Lamelové rošty sú naopak veľmi variabilné, pružné a prevzdušňujú matrac i vnútro postele. Lamelový rošt môže mať rôzny počet lamiel, ktoré sa otáčajú podľa polohy vášho tela. Platí pravidlo, že čím má takýto rošt viac lamiel, tým je kvalitnejší. Hviezdou medzi roštmi je rošt tanierový. Budete si musieť za neho priplatiť, ale jeho kúpou získate rošt, ktorý je veľmi pružný a podporí rovnomerné rozloženie váhy tela na matrac. Jednotlivé tanieriky roštu sa dokážu otáčať do troch strán a dokonca si môžete zvoliť aj ich tvrdosť.

Kedy kúpiť pevný a kedy polohovateľný rošt

Pevný rošt má výhodu kompatibility s každým typom matraca. Ak nemáte žiadne zdravotné problémy a posteľ používate naozaj len na spanie, bude vám takýto rošt plne vyhovovať. Pevný rošt s minimálne 30 lamelami vám zabezpečí komfortný spánok a bude dostatočnou oporou pre matrace z akéhokoľvek materiálu. Pevné rošty do postele potešia taktiež vašu peňaženku, pretože patria medzi najdostupnejšie rošty na trhu. Polohovateľný rošt je určený pre ľudí, ktorí majú zdravotné problémy. Ak vás trápia bolesti chrbtice alebo kĺbov a máte zhoršenú pohyblivosť, iný ako polohovateľný rošt si nekupujte. Vďaka tomuto typu roštu uľavíte bolestiam a získate množstvo iných benefitov. Polohovateľný rošt umožňuje svojmu majiteľovi pohodlné večerné čítanie v posteli alebo pozeranie televízie. Podľa výšky vašej investície do roštu, môžete zvoliť rošt ovládaný manuálne alebo elektrickým motorom. Polohovať na rošte môžete vrchnú časť tela alebo dolné končatiny. Nohy vo vyvýšenej polohe ocenia predovšetkým ľudia, ktorí v práci dlho sedia alebo stoja. Takáto poloha je vhodná aj pre ľudí, ktorí trpia cievnymi ochoreniami a trombózami v nohách. Jedinou nevýhodou polohovateľného roštu je to, že sa k nemu nehodia všetky typy matracov. Výklopné rošty patria medzi špeciálne rošty, ktoré si nájdu svoje miesto v malých bytoch. Ušetria priestor a jednoduchým vyklopením sa dostanete do úložného boxu vo vnútri postele. Vyklápací mechanizmus sa veľmi ľahko ovláda. Výklopné rošty sa vyrábajú pevné i polohovateľné.