Kedy viem, že sú pneumatiky opotrebované?

0
977
Kedy je potrebné vymeniť vaše staré pneumatiky za nové? Ako vôbec zistiť, že sú už pneumatiky opotrebované? Hovorí sa, že po piatich rokoch používania je ten pravý čas, na výmenu pneu za nové, ale ich životnosť závisí od mnohých faktorov.

Nesprávna geometria kolies urýchľuje opotrebenie

Jazda s vozidlom, ktorého kolesá majú nesprávnu geometriu, znižuje životnosť pneumatiky. Totiž, rotácie pneumatík môžu urýchliť opotrebovanie, najmä v prípade predných pneumatík na vozidle s pohonom predných kolies. Nielen, že nesú väčšinu hmotnosti vozidla, ale aj väčšinu bremena pri brzdení, pri zatáčaní a rozbiehaní. Pokiaľ cítite vibrácie na volante, môže to znamenať, že koleso je mimo rovnováhy. To môže viesť k predčasnému opotrebovaniu súčastí riadenia, pneumatík a dokonca i rotujúcich častí.

Sledujte dezén

Všeobecne platí, že pre automobily je limit opotrebenia dezénu okolo 1,6 mm. Pokiaľ je pneumatika automobilu nová, dezén má okolo 8 mm, pričom má veľkú schopnosť rozptýliť vodu. Spolu s poklesom vzorky dezénu sa znižuje schopnosť rozptyľovať vodu. Odporúča sa vymeniť pneumatiky skôr, ako budú opotrebované v blízkosti úrovne indikátorov opotrebovania dezénu. Indikátory opotrebovania dezénu sú prítomné na drážkach pneumatík a sú minimálne štyri okolo pneumatiky.

Aké pneumatiky si mám vybrať?

Pneumatiky Continental sú jedinou časťou vášho vozidla, ktorá sa má dotýkať zeme, preto sa uistite, že sú skutočne kvalitné a vhodné pre štýl vašej jazdy. Vyberte letné pneumatiky, ktoré majú vysoký stupeň opotrebovania a trakčných výkonov, no majte na pamäti, že výkonnostné pneumatiky s vyššou rýchlostnou triedou nemusia disponovať vysokou životnosťou. Pre väčšinu vozidiel bude najlepšia vyvážená kombinácia jazdného komfortu, nízkej hladiny hluku a vysokého hodnotenia opotrebovania.