Bezstarostná zimná jazda nemusí byť žiadna veda

0
1265
Zimné jazdné podmienky ako dážď, sneh a ľad výrazne ovplyvňujú brzdnú odolnosť vozidla. Schopnosť vodiča dokončiť plynulé a bezpečné zastavenie je obmedzené v dôsledku zníženej trakcie pneumatiky. Aby sa koleso bezpečne zastavilo, musí vozidlo udržiavať trakciu tak, že zostane pri kontakte s vozovkou počas celej jazdy. Odporúča sa, aby vodiči znížili svoju rýchlosť na polovicu rýchlostného limitu alebo menej akonáhle sa na vozovke objaví snehová prikrývka. Aké sú ďalšie tipy a triky na bezstarostnú zimnú jazdu?

Sledujte hĺbku dezénu!

Ak je hĺbka dezénu pneumatík nízka, môže spôsobiť vážne následky na suchej vozovke, avšak tieto účinky sa znásobujú predovšetkým vo vlhkých a snehových podmienkach. Ak máte pocit, že dezén pneumatík je už výrazne opotrebovaný, prípadne máte vaše zimné pneumatiky viac ako štyri sezóny, je najvyšší čas na ich výmenu! Pamätajte, že letné pneumatiky s hĺbkou pod 3 mm vyhoďte, a to isté urobte so zimnými pneumatikami s hĺbkou pod 4 mm (aspoň pre použitie v zime).

Kontrola tlaku musí byť

Tlak vzduchu v pneumatikách sa obvykle v zime znižuje a v lete sa zvyšuje. Nedostatočne nahustené pneumatiky môžu spôsobiť, že auto reaguje pomalšie, čo sa týka riadenia. Zakaždým, keď vonkajšia teplota klesne o 10 stupňov, tlak vzduchu v pneumatikách klesne o jeden alebo dva PSI. Vodiči by mali pravidelne kontrolovať tlak vzduchu v pneumatikách najmä počas chladného počasia, pričom by mali pridávať dostatok vzduchu na to, aby boli pneumatiky neustále v rovnováhe.

Opatrnosť a obozretnosť na cestách

Opatrnosť na zasnežených vozovkách je potrebná, pretože snehové pluhy, soľné a pieskové vozíky jazdia oveľa pomalšie ako ostatné vozidlá. Predbiehanie môže byť veľmi nebezpečné, pretože viditeľné čiary a viditeľnosť v blízkosti fungujúceho snežného pluhu sú výrazne obmedzené fúkaním snehu. Aj z tohto dôvodu sa oplatí zvýšiť opatrnosť a byť obozretnejší.