Ako vhodne očistiť hliníkové okná a dvere?

0
1638
Je prirodzené, že sa na okná i dvere usádza prach a rôzne nečistoty, a to dokonca aj na tie hliníkové. Hoci si hliníkové rámy vyžadujú relatívne nízku údržbu, je nevyhnutné ich pravidelne udržiavať čisté, aby sa zabránilo akémukoľvek poškodeniu či opotrebeniu. Je však dôležité dodržiavať niekoľko hlavných zásad, vďaka ktorým budú okná i dvere z hliníku vyzerať aj naďalej ako nové.

Zaručené triky, vďaka ktorým sa budú vaše okná nádherne lesknúť!

Metódy, ktoré používate na čistenie hliníkových okien, sa môžu líšiť v závislosti od veku a presného prevedenia. Hliníkové vchodové dvere či okná, ktoré sú novšie, nepotrebujú takú údržbu ako staršie hliníkové okná, ktoré nikdy neboli natreté. Ako teda správne postupovať pri procese čistenia hliníkových okien?
  • Na umývanie hliníkových rámov použite obyčajné mydlo a teplú vodu. Nie je potrebné používať špeciálne čistiace prostriedky s obsahom chemikálii, pretože agresivita takýchto produktov by mohla závažne poškodiť povrchovú úpravu okien.
  • Do mydlovej vody namočte mäkkú tkaninu, ideálne vyrobenú z mikrovlákna, a začnite s procesom čistenia. Vykonajte mierne intenzívnejšiu čistiacu činnosť na miestach s tvrdými nečistotami alebo škvrnami, avšak príliš netlačte, aby ste tieto miesta zbytočne neopotrebovali.
  • Nezabudnite ani na skryté a ťažko dostupné miesta. Nečistoty sa totiž môžu v priebehu času často hromadiť aj v malých zákutiach okien, čím sa okno odvodňuje o niečo ťažšie.
  • Okná na záver nezabudnite osušiť suchou handričkou, vďaka ktorej ich zbavíte nadbytočnej vody a zároveň zachováte lesklosť.
Pri čistení starších hliníkových okien musí byť proces čistenia intenzívnejší a častejší. Aj to je jeden z dôvodov, prečo ľudia uprednostňujú nové hliníkové dvere či okná, ktoré si nevyžadujú toľko údržby.